EKLIPSI I HENES

· FLASH
Autorë

Nga ALBANEWS

 

Fenomeni i  eklipsit te  pjesshëm te Hënës eshte shfaqur dje  në shumë  vende përfshi dhe Shqipërinë. Shumë njerëz kanë pasur mundësinë të ndjekin nga larg eklipsin e Hënës, i cili zgjati përreth 4 orë. Shumë nga vendet e botës e kanë ndjekur këtë fenomen teksa kulmi i eklipsit ka ndodhur  në orën 23 .10. Eklipsi ndodh kur hëna kalon nëpër hijen që  hedh Toka. Në maksimumin e errësimit, në oren  23 e 10 minuta, 81 për qind e diskut të Hënës hyn në hijen e Tokës, ndërsa pjesa tjetër në gjysëmhijen e Tokës. Errësimi i Hënës, siç thonë nga Shoqata astronomike e Shkupit, nuk ka qenë i rrezikshëm për vëzhgim me sy të lirë, përmes dylbive ose teleskopit. Në sheshin Maqedonia, astronomët e Shkupit kishin vendosur teleskopë, nga të  cilët qytetarët mundën ta vështronin errësimin. Errësimi i ardhshëm i Hënës do të ndodhë në vitin 2010.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: