Category archives for FLASH

Amerikanet e mbeshtesin akoma me pak presidentin Obama

Anketat e opinionit tregojnë se mbështetja për Presidentin amerikan Barak Obama ka rënë në një nivel edhe më të ulët. Një anketë e shoqatës KuinipiaK, e publikuar sot tregon se 52 për qind e të anketuarve nuk e mbështesin punën që po bën Presidenti Obama dhe vetëm 42 për qind shprehin mbështetje. Ndërkaq, afro 2/3 […]

E verteta e luftes ne Libi

Nese ne te gjithe lufterat qe jane zhvilluar deri me tani, fuqite e medha e kane pasur nje justifikim per arsyen e zhvillimit tyre, ajo qe po zhvillohet tani ne Libi nuk e fsheh dot te verteten e kesaj lufte. Behet per nafte dhe askush nuk e ka seriozisht me Gadafin.

Pershkallezohet dhuna ne rripin e Gazes

Izraeli ka shprehur keqardhje për vdekjen e pjesëtarëve të forcave egjiptiane të sigurimit në luftime me trupat izraelite dhe me persona të dyshuar si militantë palestinezë në rajonin kufitar mes dy vendeve të enjten. Autoritetet izraelite janë zotuar të hapin një proces hetimor në bashkëpunim me ushtrinë egjiptiane për të hedhur dritë mbi incidentin. Po […]

INTERVISTA, Rashiti: Rezistencë ekstreme ndaj pranisë së Prishtinës

“Në veri vazhdon status quo-ja edhe pas 25 korrikut, ndërsa ekziston rreziku i tensioneve të reja”, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë analisti i Grupit Ndërkombëtar të Krizave, Naim Rashiti. Ai thotë se për të evituar konfliktin, duhet një koordinim i mirëfilltë i komunitetit ndërkombëtar, Prishtinës e Beogradit. Rashiti thekson se në veri është […]

Arkivi i Shtetit ne kerkim te dokumentave origjinale

Arkivi i shtetit shqiptar po kryen këto ditë një punë veçanërisht të ngjeshur për të zbuluar dhe përpunuar materiale historike që i përkasin pavarësisë së Shqipërisë. Specialistët e arkivit të shtetit pohojnë se janë duke gjurmuar disa dokumente dhe materiale fotografike që i përkasin 28 nëntorit 1912, ditës kur u Shqipëria shpalli mëvetësinë e saj. […]

Kosova nje muaj pa mallra serbe

Një muaj më parë, më 20 korrik, qeveria e Kosovës vendosi të ndalojë importimin e mallrave nga Serbia si një kundërpërgjigje ndaj ndalimit që ajo u kishte bërë mallrave nga Kosova pas shpalljes së pavarësisë së kësaj te fundit. Vendimi pasoi anulimin e raundit të gjashtë të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ku ishte planifikuar […]

Imitohet truri i njeriut. IBM krijon cipin e superfuqishem

IBM ka bërë të ditur gjatë ditës së sotme krijimin e dy çipave të rinj eksperimental në bazë të hulumtimeve të saja, të cilët çipa janë strukturuar të tillë që të ngjasojnë më shumë me trurin e njeriut sesa me çipin kompjuterik që njohim sot. IBM po i quan këta çipa si një hap të […]

TENSIONOHET SITUATA – Minatoret e Bulqizes vendosin eksploziv ne hyrje te minieres, kercojne me shperthimin hyrjes

Tensionohet edhe më shumë situata në minierën e Bulqizës. Grevistët po zhvillojnë ditën e 26-të të refuzimit të ushqimit ndërsa protestuesit mbi galeri i kanë vendosur tritol në hyrje të minierës, vetëm pak orë pasi përmbarimi tentoi të nxjerrë grevistët nga galeria 1400 metra nën tokë. Minatorët kanë vendosur eksploziv në hyrje të minierës dhe […]

Londër – UFO-t pas shpinës së ministrit (VIDEO)

Shikuesit e vëmendshëm të televizionit britanik, Channel 4 kanë vërjetur një objekt të pazakonshëm që fluturoi me shpejtësi pas shpinës së ministrit i cili po fliste direkt në mesin e dicionit të lajmeve, kur pas shpinës së tij, me pamje nga Londra – u shfaq një objekt që mediat raportuan se është UFO.

Në pranga 2 persona për drogë, pezullohet edhe një polic

Policia e Gjirokastrës gjatë një operacioni antikanabis të koduar “Maskimi” ka bërë të mundur asgjesimin e 100 rënjëve kanabis dhe ndalimin e dy pseduesve të saj. Burime nga policia bëjnë me dije se janë ndaluar shtetasit Nexhin Mustafaraj dhe Hakim Mustafarj përkatësisht 56 dhe 55 vjeç si dhe është pezulluar nga puna edhe një inspektor […]

Angli, nje tjeter gazetar arrestohet ne lidhje me skandalin e pergjimeve

Policia britanike ka arrestuar një ish-gazetar që ka punuar për gazetën “News of The World”, e cila është në qendër të një skandali të përgjimit të telefonave. Arrestimi i gazetarit që ka fituar shumë çmime, James Desborough, e sjell numrin e arrestimeve në lidhje me skandalin e përgjimit të telefonave në 13. Gazetari Desborough të […]

Fillon gjykimi i pjeshshem i Haradinajt

Në Gjykatën Ndërkombëtare për krime lufte në hapësirat e ish Jugosllavisë, filloi sot rigjykimi i pjesshëm i ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe dy bashkëpunëtorëve të tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj, nën akuzat për krime lufte. Më 21 korrik të vitit të kaluar, Gjykata ndërkombëtare për krime të luftës në ish Jugosllavi, urdhëroi […]

Maqedoni, nis perdorimi i zgjeruar i gjuhes shqiper ne kuvend

Përdorimi i zgjeruar i gjuhës shqipe ka nisur të aplikohet në Kuvendin e Maqedonisë. Ky ligj u jep mundësinë deputetëve dhe ministrave shqiptarë që ta përdorin gjuhën shqipe gjatë debatit në Kuvend dhe komisionet kuvendore.

Danaj: Është absurde të barazosh Mlladiçin me Haradinajn

Rigjykimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt në Hagë, është për çështje politike, ai po bëhet për herë të dytë. Gjatë një interviste analisti i njohur i çështjeve rajonale, Koço Danaj, sipas të cilit, gjyqi ndaj Haradinajt ka për të qenë një proces politik.

Aksident ne Tirane, kater automjete perplasen ne hyrje te Bllokut

Tirane – Kater automjete jane perfshire ne nje aksident te ndodhur pak minuta me pare ne hyrje te Blokut ne Tirane. Aksidenti ndodhi tek ura e Shallvareve dhe policia ka bere me dije se disa persona jane lenduar nga ky aksident, por sipas saj ende nuk jane scaruar rrethanat e ketij aksidenti.

Tirana fiton Superkupen e Shqiperise me rezultat 1 – 0 kunder Skenderbeu

Finalja e Superkupës mes Skënderbeut dhe Tiranës ka nisur me një orë vonesë, për shkak të një mungese totale organizimi nga ana e klubit vendas dhe nga Federata. Klubi korçar nuk kishte lënë vend për tifozët e kryeqytetit, gjë që ka bërë që drejtuesit e Tiranës të mos pranojnë të nisin ndeshjen.  Me pas ndeshja […]

Edvini refuzon negociatorët e Topit për Ligjin e Dosjeve

Nga ILIR NIKOLLA Kryetari i Partisë Socialiste s’ka pranuar ofertën e negociatorëve të presidentit të republikës, për të marrë përsipër publikisht përgjegjësinë për dërgimin e Ligjit të Dosjeve në Gjykatën Kushtetuese, duke e bërë të parëndësishëm firmosjen e ligjit prej kryetarit të shtetit. Presidenti Topi po pret deri në ditën e fundit, me shpresë se […]

Kryeprokurorja Ina Rama banon në shtëpinë e një përdhunuesi

Nga FAHRI BALLIU   Siç dihet tashmë, ne, interesimin për fatin e kryeprokurores e kemi një çështje të rëndësisë së dorës së parë. Kjo ndodh për arsyen e madhe se sa institucioni i prokurorisë është në përputhje me funksionin ligjor e moral të vet. Pra, çështja e kryeprokurores është një çështje kardinale, ngaqë ajo, me […]

TOPI: DURRËS – KUKËS – PRISHTINË LIDH DY VENDET TONA TË NDARA

Marrë nga LAJMI Çdo përpjekje apo veprim tjetër, që vjen kundër kësaj filozofie të së drejtës, është cënim i parimeve të shtetit të së drejtës, është pengesë në rrugën e gjatë që Shqipëria ka përpara” Presidenti i Republikës Bamir Topi në një intervistë që i dha sot të përditshmes në Prishtinë, “Lajm”, ka deklaruar se […]

Bush organizon nesër në Shtëpinë e Bardhë një ceremoni të jashtëzakonshme për të firmosur Protokollin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO

Nga ALBANEWS Presidenti Bush do të organizojë nesër një ceremoni zyrtare ku do të firmosë Protokollin për Anëtarësimin e vendit tonë në NATO. Kjo ceremoni do të jetë e përmasave të jashtëzakonshme dhe e para e këtij lloji. Nënshkrimi i Presidentit amerikan, vjen pas vendimit të rreth një muaji më parë që mori Senati i […]

PJESË NGA DEKLARATA E SOTME E WITHERS NË ADRESË TE QEVERISË

Nga ALBANEWS Ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Withers ka vijuar kritikat e tij për sjelljen e qeverisë ndaj Prokurorisë. Gjatë nënshkrimit të fazës së dytë të korporatës së Mijëvjecarit, ku ka qenë i pranishëm edhe Kryeministri Berisha, diplomati amerikan tha se komentet e tij të një dite të mëparshme ishin komentuar si joreale. Por ai […]